„Gniazdo” to zaskakujący i wyjątkowy film o starciu ambicji ze skostniałym systemem.

 

Fabuła filmu “Gniazdo”

Piękny dom, jasno wskazujący zamożność jego właścicieli, gdzieś w Ameryce. Mężczyzna o imieniu Rory O’Hara przynosi żonie kawę do łóżka: rytuał, którego zawsze przestrzega, niezależnie od fazy, w której znajduje się ich związek. Następnie wykonuje ważny telefon do Londynu, jak się później okazuje, do swojego byłego szefa z prośbą o zabranie go z powrotem do pracy. To początek filmu który zabierze nas do Anglii w lata, kiedy „złoty sen” był obowiązującą ideologią wśród klasy średniej.

Faktem jest, że Rory nie radzi sobie zbyt dobrze w Stanach Zjednoczonych. Czuje, że wracając do Anglii, będzie mógł więcej zarobić. Swojej żonie Allison Rory mówi, że został wezwany z powrotem do Londynu ( małe kłamstwo zwiastuje przyszłą katastrofę) i pomimo jej protestów podejmuje wyłączną decyzję o przewiezieniu ich z dziećmi nastoletnią córką i najmłodszym synem) do ich historycznej ojczyzny. Tam Rory kupuje starą posiadłość i jak człowiek z rodowodem stara się zorganizować sobie i swojemu domowi bogate i beztroskie życie. Tylko lód, po którym chodzi, z każdym dniem staje się coraz cieńszy.

Scenariusz i dramat

Ujęcie początkowe nie tylko wskazuje na przyszłe napięcie, ale wręcz jest ich zapowiedzią. W ten sposób mógłby zaczynać się każdy horror lub thriller, ale „Gniazdo” nie jest opowieścią o siłach nadprzyrodzonych i diabłach, ale o destrukcyjnej obsesji na punkcie sukcesu. Czas akcji został wybrany nie bez powodu: lata 80., Reaganomika, pobudzający popyt, chciwość. Rory którego gra Judie Law jest jednym z tych, którzy chcą przebić się do elity i zarobić wielkie pieniądze. Dla realizacji tej ambicji zrobi wszystko.tablet photo

Jego żona i dzieci wydają się być zakładnikami sytuacji. Allison jest Amerykanką o silnej woli, często napiętej, z wiecznym papierosem w dłoni. Żona Rory’ego najwyraźniej poradziłaby sobie lepiej, ale od dzieciństwa uczono ją podążać, a nie prowadzić. Punktem wyjścia dla Allison jest jej pasja do koni: w Stanach Zjednoczonych prowadziła lekcje jazdy konnej. Z drugiej strony dzieci cierpią na swój sposób: najstarsza Samantha z przerażeniem patrzy na zachowanie matki i buntuje się najlepiej, jak potrafi, młodszy Benjamin sika do łóżka. „Gniazdo” to opowieść, a jednocześnie film oskarżenie w którym jako winny występuję angielski system kastowy i ten twardy, nieprzenikalny szklany sufit, który staje się udziałem każdego, kto chciałby wejść do elity, bez właściwego rodowodu i urodzenia.