Aby nie musieć nudzić się podczas wakacji, warto w tym czasie oglądać filmy i seriale. Nie trzeba w tym celu kupować biletu do kina czy płacić drogiego abonamentu telewizyjnego. Można zapewnić sobie przyjemne chwile rozrywki bez konieczności wychodzenia z domu – nawet jeżeli nie posiadamy telewizora. Pozwalają na to platformy VOD. Wyjaśniamy więc, na czym polega świadczona przez nie usługa i jak z niej korzystać w legalny oraz wygodny sposób.

Co to jest VOD? 

VOD to usługa, której nazwa pochodzi od angielskiego zwrotu„Video on Demand”, który w języku polskim oznacza „video na życzenie” bądź „video na żądanie”. Użytkowników platform VOD nie dotyczy ramówka telewizyjna. Jedynie od nich samych zależy, jaki film zdecydują się obejrzeć, kiedy i na jakim urządzeniu. Unikają więc ryzyka, że z powodu nagłej zmiany planów będą musieli odwołać domowy seans. W serwisach VOD filmy i seriale można wypożyczać na określony czas, liczony od momentu wykorzystania opłaconego kodu dostępu. Jeżeli chcemy mieć aż 48 godzin na odtwarzanie materiału, wtedy warto skorzystać z oferty IPLA. Na tej znanej platformie nagrania są dostępne w wersji bez reklam, co znacząco podnosi komfort oglądania. Film można wielokrotnie odtwarzać, przewijać, wstrzymywać i wznawiać. 

Na platformach VOD seriale i filmy znajdziemy również w wersji bezpłatnej. Nie będą to wprawdzie najnowsze hity kinowe i telewizyjne, lecz możemy wybierać spośród sporej bazy kultowych, ponadczasowych produkcji.  

Jak wyszukiwać i oglądać filmy na platformie VOD? 

Serwisy VOD udostępniają swoim użytkownikom wyszukiwarkę, za pomocą której mogą szybko odnajdywać interesujące ich materiały – np. po tytule filmu, nazwisku reżysera czy aktora. Istnieje następne możliwość przeczytania szczegółowego opisu na temat filmu. Będą to np. takie informacje jak czas trwania, obsada aktorska, autorzy muzyki i zdjęć, a także zarys fabuły. Wszystkie nagrania są przypisane do kategorii ze względu na gatunek filmu, co również ułatwia wyszukiwanie. 

Materiały można odtwarzać na dwa sposoby – z poziomu przeglądarki witryn internetowych, a także posługując się w tym celu pobraną i zainstalowaną na urządzeniu aplikacją. Film uruchomimy na każdym sprzęcie z dostępem do internetu – np. telewizorze Smart TV, tablecie, smartfonie, laptopie czy konsoli do gier. W celu sprawnego wyświetlania materiałów, niezbędne jest dysponowanie łączem internetowym o dużej przepustowości. Ważna będzie zarówno jego szybkość, jak i stabilność, dlatego do oglądania nagrań video najlepiej sprawdza się internet światłowodowy. Korzystając z niego, możemy być pewni szybkiego wczytywania się obrazu, bez efektu zacinania się czy utraty ostrości. 

Oglądanie filmów na platformie VOD okaże się znacznie wygodniejsze, jeżeli przeniesiemy obraz na duży ekran. Nie powinno to przysporzyć jakichkolwiek problemów – jeżeli zarówno telewizor, jak i urządzenie obsługujące internet posiadają wejście HDMI. W takim przypadku wystarczy wpiąć bezpośrednio obie końcówki do kompatybilnych gniazd. W przypadku niektórych modeli urządzeń, konieczne może okazać się zastosowanie przejściówki, np. HDMI-USB czy HDMI/mini HDMI. Najnowsze urządzenia Smart TV pozwalają również uzyskać połączenie bezprzewodowe – umożliwia to technologia Wi-Fi Direct. Bez kabli uda nam się również podłączyć urządzenie do telewizora za pomocą przystawki telewizyjnej, np. Google Chromecast. 

Czy korzystanie z serwisów VOD jest legalne? 

Platforma VOD powinna posiadać odpowiednie uprawnienia, pozwalające udostępniać filmy oraz seriale w internecie. Możemy być o to spokojni, jeżeli korzystamy ze sprawdzonych i działających od wielu lat serwisów, takich jak np. należąca do Cyfrowego Polsatu IPLA. Materiały dostępne do wypożyczenia będą się w tym przypadku cechować nienaganną jakością. W internecie można również spotkać takie serwisy, które udostępniając nagrania video, łamią prawa autorskie, a także wprowadzają użytkowników w błąd. Wyłudzają ich poufne dane osobowe oraz skłaniają do pobrania aplikacji, która często okazuje się być wirusem.