Prognoza pogody przydaje się w dzisiejszych czasach milionom ludzi na całym świecie. Dzięki nim można zaplanować wakacyjne wyjazdy, dostosować swój ubiór do warunków atmosferycznych i wiele, wiele więcej. W dzisiejszym artykule prezentujemy szereg najważniejszych informacji na temat prognoz pogody. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Czym jest prognoza pogody?

Prognoza pogody polega na przewidywaniu czasowych oraz przestrzennych zmian w stanie atmosfery. Prognozy pogody przeprowadza się dla poszczególnych obszarów z uwzględnieniem rozmaitych kryteriów. Wśród najważniejszych parametrów, które opisują stan atmosfery wyróżnia się przede wszystkim temperaturę, ciśnienie, kierunek oraz prędkość wiatru. Prognoza pogody uzależniona jest od jakości oraz ilości danych początkowym. Ze względu na fakt, iż procesy opisujące rozwój zjawisk atmosferycznych wyróżniają się chaotyczną naturą, przez co pogoda staje się o wiele mniej dokładna.

Rodzaje prognoz pogody

Prognozy pogody dzielić można ze względu na czas. Rodzaje ze względu na czas są następujące:

  • prognoza aktualna – prognoza, która dotyczy najbliższych 6 godzin,
  • prognoza krótkoterminowa – prognoza, która jest przygotowywana na okres od 0 do 3 dni,
  • prognoza średnioterminowa – prognoza, którą przygotowuje się na okres od 5 do 7 dni.

Prognozy na teraz są z reguły stosowane, gdy ważne jest przewidzenie pierwszej zmiany wiatru oraz częstotliwości zmian wiatru w najbliższych kilku godzinach. Ten typ prognoz jest przygotowywany na podstawie dokładnych analiz danych meteorologicznych oraz zdjęć satelitarnych.