Telewizory inteligentne, w przeciwieństwie do konwencjonalnych telewizorów, pozwalają użytkownikom strumieniować treści z serwisów internetowych, przeglądać internet i sprawdzać media społecznościowe, a także oglądać filmy online gdzie tylko chcesz – bezpośrednio z telewizora bez dodatkowego sprzętu.  

Telewizja z sieci

W 2011 roku na całym świecie sprzedano 52 miliony inteligentnych telewizorów. Do 2015 roku liczba ta wzrosła do 141 milionów, a prognozowano, że do 2021 roku ich liczba osiągnie ponad 400 milionów. Oczywiście istnieje kilka sposobów skonfigurowania „inteligentnego” telewizora. Możesz kupić prawdziwy telewizor Smart TV ze zintegrowanym Wi-Fi, który obsługuje aplikacje i tym podobne. Możesz też kupić coś takiego jak Google Chromecast, Apple TV lub Roku Stick, aby zmienić swój „głupi” telewizor w „inteligentny”. W niektórych przypadkach korzystniej jest zachować stary telewizor i wybrać urządzenie innej firmy z inteligentnymi funkcjami, które mogą pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze – i środowisko – poprzez recykling.

Smart TV jest jak zwykły telewizor, ale z dwoma wyjątkami: Smart TV może uzyskać dostęp do Internetu za pośrednictwem Wi-Fi i można go ulepszyć za pomocą aplikacji – podobnie jak smartfon lub tablet. Dzięki temu zyskujesz swobodny dostęp do telewizji internetowych – możesz oglądać programy i filmy online.

Podobnie jak zwykłe telewizory, telewizory smart są dostępne we wszystkich kształtach, rozmiarach i formach. Możesz kupić telewizor LCD, plazmowy, a nawet projekcyjny. Tradycyjnie, aby uzyskać dostęp do treści internetowych, musisz podłączyć komputer lub laptop do telewizora. Dzięki nowoczesnej technologii nie jest to już konieczne. Teraz same telewizory zawierają odbiorniki Wi-Fi i mogą uzyskiwać dostęp do sieci domowej bez dodatkowego sprzętu.

Co możesz zrobić z inteligentnym telewizorem?

Najbardziej użyteczną rzeczą, jaką możesz zrobić za pomocą inteligentnego telewizora, jest dostęp do usług przesyłania strumieniowego, takich jak telewizje internetowe, YouTube czy kanały stacji telewizyjnych.

Chociaż niektóre z tych usług wymagają aktywnej subskrypcji, to większość z nich jest całkowicie darmowa. Prawie wszystkie treści, do których masz dostęp, są uważane za „na żądanie”, co oznacza, że możesz je zacząć oglądać lub zatrzymać w wolnym czasie i możesz oglądać praktycznie wszystko, co chcesz. Jest to szczególnie wygodne, jeśli nie masz ochoty surfować po setkach lub tysiącach kanałów. Ponadto aplikacje dostępne dla inteligentnych telewizorów mogą zapewniać dostęp do innych usług, takich jak sieci społecznościowe, zakupy online, przeglądarki internetowe, odtwarzanie muzyki i multimediów itp.

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem inteligentnego telewizora, musisz wziąć pod uwagę tylko jedną rzecz. Wi-Fi nie zawsze jest najbardziej niezawodnym połączeniem bezprzewodowym. Czasami możliwe jest, że telewizor przestanie być połączony lub będzie miał słabą prędkość, co utrudnia korzystanie z telewizora. Innymi słowy, są one podobnie jak inne technologie: niedoskonałe.