W 2019 roku Polsat podjął historyczną decyzję o odkodowaniu swojego flagowego programu informacyjnego – Polsat News.

Formuła stacji

W Polsacie News widz może spodziewać się nie tylko samych, czystych i suchych informacji, ale też programów o charakterze społecznym czy politycznym. Najpopularniejszymi audycjami są „Graffiti”, „Państwo w Państwie”, „Interwencja” czy też „Wydarzenia” oraz „Głos Wydarzeń”. Stacja dociera do 4 milionów widzów, ale zmiana charakteru nadawania programu, ma na celu umożliwienie odbioru sygnału przez 12 milionów widzów. Wynika to z faktu, że po raz pierwszy od 2009 roku, ten został odkodowany i można go odbierać, mając jedynie antenę telewizyjną.

Stacja Polsat zatrudnia prawie 400 pracowników i znanych oraz uznanych dziennikarzy. W szeregach Polsatu News znajdziemy między innymi Wojciecha Szeląga, Bogdana Rymanowskiego czy Dorotę Gawryluk.

Jak odbierać sygnał Polsatu?

Odbiór PolsatNews poprzez telewizje naziemną jest możliwy, jeśli mamy odpowiedni odbiornik telewizyjny. Ten powinien mieć wbudowany tuner DVB-T lub DVB-T2. Ważne jest też odpowiednie ustawienie anteny.

Często widzom trudno jest wybrać odpowiednią antenę telewizyjną do odbioru cyfrowych kanałów DVB-T2. Telewizja naziemna to model, w którym sygnał telewizyjny jest przesyłany do widza za pośrednictwem kanału radiowego za pomocą wież telewizyjnych, przemienników, a każdy może odebrać ten sygnał za pomocą anteny telewizyjnej naziemnej. Nadawanie telewizji naziemnej odbywa się na falach metrowych (MV/VHF) i decymetrowych (UHF/UHF). Część kanałów analogowej telewizji naziemnej (stara, poprzednia telewizja naziemna, do której jesteśmy przyzwyczajeni) nadawane są w zakresie fal metrowych, część kanałów telewizyjnych w zakresie decymetrowym. Standard DVB-T2 został przyjęty jako główny format cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce.

Jak wybrać antenę?

Tak więc, jeśli antena jest kupowana tylko do odbioru telewizji cyfrowej, wystarczy kupić antenę naziemną, która działa tylko w zakresie UHF. Wybierając antenę, należy wziąć pod uwagę następujące punkty:

  • jak daleko jest twoje mieszkanie, dom, letnia rezydencja od przemiennika;
  • jaka jest moc nadajnika telewizyjnego;
  • na którym piętrze mieszkasz i gdzie są okna;
  • rzeźba terenu;
  • obecność i poziom zakłóceń (na przykład w pobliżu linii energetycznych).

Każda antena ma określone parametry i właściwości techniczne, które są zwykle opisane w opisie produktu lub w instrukcji obsługi anteny. Im wyższa wartość wzmocnienia, tym lepiej antena wzmacnia sygnał telewizyjny. Nie zawsze wysokie wzmocnienie zapewni lepszy obraz, wartość wzmocnienia musi odpowiadać miejscu instalacji anteny.